top of page
Resim9.png

CİHAZ VE SİSTEM GELİŞTİRMEDE EMC TASARIMI

Diğer firmaların vermeye çalıştığı ve sadece MIL-STD askeri standartlarının anlatıldığı eğitimlerden farklıyız...!


Standartların yanı sıra; Tasarım ve Pratik eğitim veriyoruz....! 

 

Lütfen  güncel  eğitim tarihleri, kontak,  fiyat  ve  katılım  için ana sayfa üzerindeki 

"Eğitim Bilgi ve Kayıt Formu" nu inceleyiniz.

Ahmet Turan ALGIN Hakkında kısa bilgi için tıklayınız..

 

Ülkemizde teorik ve pratik EMI / EMC eğitimini bir arada veren ilk ve tek eğitimde; sınırlı sayıda kontenjan için bir an önce yerinizi ayırınız.

              100' e Yakın Firmaya Verdiğimiz EMC Eğitimlerimize, Katılan Birkaç Firma:

STM, STG, TUSAŞ,  ANADOLU ISUZU, AKIM METAL,  DAİKİN,  MAKEL, ALTINAY SAVUNMA,  DURMAZLAR MAKİNE,  DASAL HAVACILIK, ELSİTEL, ARTI ENDÜSTRİYEL ELEKTRONİK,  AMPERİNO OTOMOTİV, FARBA OTOMOTİV, TAKOSAN, BİRİKİM PİLLERİ, ANOVA ARGE TEKNOLOJİLERİ,    KUASOFT,  BARKO-MED,  ELFATEK ELEKTRONİK, GES TEKNİK,  FUTURIS,  DASAL, ECOPLAS,  ELEKS,  ELSİTEL,  UMERFA,  RİTİM GRUP,  KONSENS TEKNOLOJİ,  BEY MÜHENDİSLİK,  AET ELECTRONICS, DURULSAN, KAPSAM SAĞLIK, PNOMEK, BEST GRUP SAVUNMA,  ULUS ELEKTRONİK,  ECEMTAG KONTROL TEKNOLOJİLERİ,  ASER TEKNOLOJİ,  TEKYAZ TEKNOLOJİK YAZILIMLAR,  OTONOM TEKNOLOJİ, SOLVAYTECH MÜHENDİSLİK,  REXMAR CONTROL,  ODTÜ-GÜNAM,  SAKARYA ÜNİVERSİTESİ, BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ,  KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ, ME-GE TEKNİK ELEKTRONİK A.Ş.,  ARTRON Elektronik A.Ş., BTB ARGE VE MÜHENDİSLİK, QTR TEKNOLOJİ MAKİNELERİ A.Ş., DÖNMEZOĞLU BİLİŞİM A.Ş., OĞUZKAĞAN SAVUNMA TEKNOLOJİLERİ A.Ş., TEOPS A.Ş., NANOTEK TEST ÖLÇÜM vb.

AMAÇ

MIL-SPEC Nasıl Tasarlanır? Sorusuna cevap vermeye çalışalım.Son kullanım; askeri, tüketici veya endüstriyel alanda olsun, MIL-STD' lere göre tasarım yapılmasına karar verildikten sonra, bir sonraki adım, ayrıntılı bir ürün profili geliştirmek ve standartlardan hangisinin uygulanacağına, nasıl ve kalıcı olarak karar vermektir.

Spesifik gereksinimlerin sayısı fazladır. EMC/EMI, Darbe, yağmur, nem, mantar, termal şok, silah ateşi şoku, kum ve toz girişi, asidik atmosfer, düşük basınç, daldırma, patlayıcı atmosfer gibi bir dizi seçeneği kapsar. Bu gereksinimler askeri bir ürün için gerekli olabilirken, ticari bir ürün için yalnızca birkaçı geçerli olabilir. 

 

Belirli standartlar ve testler, başarılı bir tasarımın elde edeceği beklentiyi baştan belirlemek için tasarım sürecinin başlarında bir ürün gereksinimleri belgesi ile tanımlanmalıdır.

İlgili parametreler ve ilgili standartlar, bir ürün için tasarım yaklaşımını tanımlayacaktır. 

 

MIL-STD' ler, kullanılabilecek malzemeleri ve bileşenleri etkileyebilir. Belirli COTS (kullanıma hazır) bileşenleri; özellikle elektronikler, MIL-SPEC sertifikasına sahiptir. 

 

MIL-SPEC donanımı genellikle askeri ürünlerde yaygın olarak kullanılan standart boyutlara ve kaplamalara uygun olacak ve bir dizi yaygın MIL-STD standardını geçmek için geliştirilecektir. Performans düzeyine bağlı olarak; konnektörler ve bileşenler, derecelendirilmemiş bileşenlerden önemli ölçüde daha pahalı olabilir.

Bu eğitimin amacı; Askeri EMC ile ilgili gereksinimlere göre donanım tasarımı yaparken, aşağıda verilen kategorilerde yer alan mühendislerin ve/veya teknik personelin, genel ve ortalama seviyenin üzerinde devre tasarımı yapabilme kabiliyetine ulaşmasını sağlamaktır;

Bu eğitim; elektrikli ve elektronik ekipmanların seçimi, tasarımı, geliştirilmesi, test edilmesi ve üretimi ile ilgilenen;

 • Donanım Mühendisleri (Askeri ve Sivil standartlarda cihaz ve sistem tasarımı yapmak isteyenler)

 • Yazılım Mühendisleri (Embeded, Firmware vb) 

 • Elektrik / Elektronik Mühendisleri (Yeni mezun, 1-10 yıl tecrübeye sahip veya 4. Sınıf Öğrencileri)

 • Yöneticiler (EMC nin yönetimi, anlaşılması ve yürütülmesi çalışmaları)

 • Sistem Mühendisleri

 • EMC Tasarım Mühendisleri

 • EMC Test Mühendisleri

 • Biyomedikal Mühendisleri

 • Otomasyon Mühendisleri

 • Otomotiv Mühendisleri

 • Mekatronik Mühendisleri

 • Fizik Mühendisleri

 • Tekniker ve Teknisyenler

 • Malzeme mühendisleri

 • Bilgisayar Mühendisleri 

 • Mekanik, Elektromekanik, Optik Mühendisleri için tasarlanmıştır.

Komponent, Cihaz, Sistem, Alt Sistem özelinde EMI & EMC etkilerine karşı;

 • Mekanik tasarımda EMI koruması

 • Sistemlerde EMC korumasına karşı kablo seçimi ve kablaj tasarımı

 • Elektronik Komponent Seçimi (Pasif ve Yarı iletken)

 • Askeri ve ticari projelerde elektromekanik malzeme (konnektör, switch vb.) seçimi ve bağlantı çeşitleri

 • EMI & EMC testlerinde kullanılan cihazlar ve kurulum setupları

 • PCB tasarımında EMI & EMC korumasına karşı alınabilecek önlemler

 • Askeri ve Sivil standartlar (Askeri, Sivil, Otomotiv, Medikal, Endüstriyel EMC)

 

GİRİŞ

Sağlamlaştırılmış askeri teçhizat geliştirmek, nadir bulunan bir beceri seti gerektirir. Ürün geliştirmede MIL-SPEC; MIL-STD'ye (askeri standart) göre tasarlanmış anlamına gelir. MIL-STD standartları, askeri teçhizatın performansı ve bakımı için belirli bir düzeyde beklenti sağlamanın bir yolu olarak ABD Ordusu tarafından geliştirilmiştir. MIL-SPEC ürünleri, çeşitli zorlu çevre koşullarında beklenen seviyelerde performans gösterecek şekilde tasarlanmıştır.

Askeri standardı karşılamak, ordu tarafından kullanılan veya ordu için geliştirilen ürünleri satın alan fon kuruluşları tarafından gerekli olmakla birlikte; artık tüketici, ticari ve endüstriyel alanlarda da popülerlik kazanmaktadır. Bir nitelik olarak bu standartlar; askeri sınıf kamyonetlerden piknik soğutucularına kadar pek çok çeşitli tüketim mallarına uygulanmaktadır.

Dayanıklı cihazlara yönelik bu artan talep şu soruyu akla getiriyor:

 

Ürün tasarımcıları ve üreticileri basitçe askeri standartlara göre tasarım yapmalı ve ardından bu askeri sınıf ürünleri tüketicilere satmalı mı? Cevap hem evet. Hem de hayır. MIL-SPEC' e uygun bir ürün, bu değişkenlerin tümünü test etmek zorunda değildir. Yalnızca ilgili olanları test etmesi yeterlidir. Kulağa etkileyici geliyor çünkü askeri ürünler açıkça sağlamdır. Ancak sağlam tanımı objektif değildir. Üreticiler, bunun ne anlama geldiğini tam olarak açıklamadan, giderek artan bir şekilde sağlam veya su geçirmez, "hava şartlarına dayanıklı" ve "macera için tasarlanmış" olduklarını iddia ediyorlar. Su ve toz girişi bir yana, bir ürünün gerçekten ne kadar "sağlam" olduğunu ölçmek için basit seviyeler yoktur. 

 

"Sağlam" ın hemen hemen her şey anlamına gelebileceği anlayışıyla kaputun altına bakmak son kullanıcıya veya ürün satıcısına kalmıştır.​

Giriş kısmında anlattığım tüm bilgilendirmeler, EMC, MIL-SPEC ve MIL-STD' nin hayatın merkezine girdiğini göstermek anlamında önemli olduğunu düşünüyorum. Biz tasarımcılara düşen ise bu parametrelerin getirdiği değişkenleri çok iyi anlamamız ve gerekli alanlarda uygulamamız olacağını düşünüyorum. Bu eğitimin amacını kısaca özetledikten sonra eğitim hakkında ayrıntılı bilgi vermeye çalışalım.

EĞİTİM HAKKINDA KISA BİLGİLENDİRME 

 • Eğitim 26 yıldır Askeri ve Sivil cihaz tasarımı yapan "Sn. Ahmet Turan ALGIN" tarafından verilmektedir.

 • Eğitime katılım sayısı her grup için maksimum 20 kişi olarak gerçekleştirilmektedir. 

 • Eğitim dili Türkçe' dir.

 • Eğitimler hafta içleri yaklaşık olarak 2.5 iş günü olarak planlanıp; Birinci grup (Pazartesi (Tam gün), Salı (Tam gün) ve Çarşamba (Öğleden önce yarım gün)) ve İkinci grup (Çarşamba (Öğleden sonra yarım gün), Perşembe (Tam gün) ve Cuma (Tam gün)) olarak verilmektedir.

 • Eğitimler hafta sonları yaklaşık olarak 2 gün olarak planlanmaktadır. Cumartesi ve Pazar, her iki günde eğitim 08:00 ile 19:00 saatleri arasında (Tam gün) olarak verilmektedir. 2.5 günlük içerik, 2 günde katılımcılara aktarılmaktadır.

EĞİTİMİN İÇERİĞİ: 

1- Ürünlere neden EMI/EMC gereksinimleri tanımlanır? Önlemler neden alınır?

​2- EMI / EMC’ ye yönelik tasarımın kısaca önemi

​3- MIL-STD-461 Testlerinin İçeriği ve kapsamı

​4- MIL-STD-461 testlerinin tarifi ve amacı. Her bir testin nasıl bir cihaz altyapısıyla, nasıl uygulandığının kısa tarifi.

​5- MIL-STD-461 A, B, C, D, E, F, G harflerinin anlamı ve karşılaştırılması

​6- Kara araçlarında kullanılan MIL-STD-1275 testinin açıklanması ve örnekler verilmesi

​7- Kara araçlarında kullanılan MIL-STD-464 testlerinin açıklanması ve örnekler verilmesi

8- Hava araçlarında kullanılan MIL-STD-704 / MIL-HDBK-704 testlerinin kısaca açıklanması

​9- Hava araçlarında kullanılan RTCA / DO-160 testlerinin kısaca açıklanması

​10- Deniz araçlarında kullanılan MIL-STD-1399 testlerinin kısaca açıklanması

11- Conducted Interference ve Radiated Interference nedir?

12- Emission ve Immunity nedir? Testleri neden yapılır?

13- Hangi ürün tiplerine ve hangi gereksinimlerden dolayı askeri cihazlara ilgili testler uygulanmaktadır?

14- İlgili testlere neye göre karar verilir? Listedeki hangi testlerin uygulanacağına nasıl karar verilir? Örneğin,bir tasarımcı kara araçlarına yönelik bir ürün geliştirdiğinde hangi testleri uygulaması gerektiğine neye göre karar verebilir?

15- Bir sistemde, platformda veya devre içerisinde potansiyel elektriksel gürültü kaynakları nelerdir?

16- Radio Frequency Interference (RFI) sebep olabilecek, ürün veya devre üzerinde gizli antenler (hidden antennas) ve örnekleri

17- EMI / EMC’ ye yönelik tasarım için donanım mimari tasarım uygulamaları. (Sistem / Alt sistem seviyesi sistem tasarımı)

18- RFI, EMI, EMC korumasına yönelik komponent seçimleri, filtre şematikleri, hazır entegreler

19- RFI, EMI, EMC korumasına yönelik PCB tasarımı örnekleri

20- Tarif edilen donanım tasarımı çözümlerine yönelik örnekler. Örneğin; 28VDC altında çalışan ve işlemci beslemesi için SMPS kullanılarak 5V’ luk güç dönüşümü yapılan bir donanımda CS115 testinden geçebilmek için nasıl bir donanım tasarımı uygulanabilir. (Örnek senaryolar)

21- Yıldırımın doğrudan ve dolaylı etkilerine yönelik önlemler ve uygulamalara şematikler ve sistem tasarımı üzerinden örnekler

22- Bonding, Grounding, Shielding uygulamalarının gereği ve önemi?

23- Grounding tipleri: 

 

          - Analog Grounding,

          - Digital Grounding,

          - PCB Grounding,

          - Power Grounds,

          - Cable and Connector Grounding

          - Chassis Ground

24- Shielding örnekleri, ör: Cable Shielding vb.

25- İzole devrelerin, EMI/EMC açısından gerekliliği? Neden izole trafo, neden izole DC-DC çevirici kullanmak gerekir?

26- Lineer güç kaynağı, LDO ve izole güç kaynağı hakkında kısa bilgi

27- Dijital ve analog devrelerde EMC/EMI açısından dikkat edilmesi gereken hususlar. Pratik örnekler.

28- İzole AC/DC ve DC/DC çeviricilerde EMC/EMI açısından dikkat edilmesi gereken konular. Pratik örnekler.

29- EMC/EMI önlemleri kapsamında kullanılan kapasitör ve indüktörlerin seçimi? Genel bilgiler.

30- Kutu, PCB, sistem üzerinde EMC/EMI açısından elektromekanik önlemler

31- EMC/EMI açısından, kutuya monte edilecek konnektör ve diğer elektromekanik malzemelerin seçimi

32- EMI / EMC uyumluluğu testleri, asıl testlerden önce hesaplamalarla veya simülasyon yazılımları ile analiz edilebilir mi?

33- Standart cihazlar sayılabilecek, Network Analizörü, Sinyal Jeneratörü/Analizörü, Osiloskop gibi laboratuvar ekipmanları ile EMI/EMC uyumluluğu ne seviyede kontrol edilebilir? Hangi ekipman eklentileri ile nasıl kontroller yapılabilir?

34- Örnekler verilmesi (PCB, Şema vb.)

35- MIL-STD-810 testlerinin içeriğinin irdelenmesi ve kısaca açıklanması

36- CISPR 11 (EN 55011), CISPR 32 (EN 55032(55022)), CISPR 14 (EN 55014), CISPR 25 (EN 55025) SİVİL STANDART testlerinin kısaca açıklanması

37- IEC/EN 61000-4-2, IEC/EN 61000-4-4, IEC/EN 61000-4-5, IEC/EN 61000-4-6, IEC/EN 61000-4-11, (IEC/EN 61000-4-3), IEC/EN 61000-4-8, IEC/EN 61000-3-2, IEC/EN 61000-3-3 SİVİL STANDART testlerinin kısaca açıklanması

38- Komponent seçimi nasıl yapılmalıdır(Pasif ve aktif malzemeler)?

39- Sistemde ve PCBA üzerinde gürültü kaynakları ve bunları azaltma teknikleri

​40- Hava araçlarında kullanılan MIL-STD-704 testlerinin ayrıntılı olarak açıklanması (Opsiyonel)

41- Hava araçlarında kullanılan DO-160 testlerinin ayrıntılı olarak açıklanması (Opsiyonel)

​42- Deniz araçlarında kullanılan MIL-STD-1399 testlerinin ayrıntılı olarak açıklanması (Opsiyonel)

BU EĞİTİME KATILMANIN FAYDALARI

 • EMC' nin temel mekanizmalarını anlayarak başarılı cihaz, sistem ve ekipman tasarımı elde edin.

 • Önceden hazırlık yaparak EMC test tesisinde zaman kaybetmekten kaçının.

 • İlk test durumunda, uyumlu bir test sonucu olasılığını artırın ve ekipman değişikliği ve yeniden test maliyetlerinden kaçının.

 • Test planları hazırlama yeteneği kazanın.

 • EMC test raporlarını ve testlerin başarısız olduğu durumlarda yapılacak işlemleri anlayın.

 • COTS / MOTS (Ticari kullanıma hazır / Askeri kullanıma hazır) ekipman için uyumluluk risk değerlendirmesi yapabilmeyi öğrenin.

 • EMC düşünülmeden yapılan sivil ve askeri tasarımlarda sonradan yapılacak değişiklik ve maliyet fazlalığının ve moral bozukluğunun önüne geçilmesi.

 • "EMC, sadece bir cihaz veya bir sistemin yaydığı veya aldığı veya iletilen gürültünün, bir grafiğe göre uygun değerlerin altında kalması değildir. EMC' ye uygun tasarım; malzeme bilgisi, şematik tasarım bilgisi, simülasyon bilgisi, pcb bilgisi, mekanik ve elektro mekanik bilgisi, kablolama bilgisi, test cihazları hakkında yeterli bilgi, test yöntemleri hakkında yeterli bilgi ve gereksinimlerin tam anlamıyla belirlenmesiyle mümkündür. Bu eğitim; söylenen tüm bu başlıklara değinerek, size genel ve ortalama bilgiler sunacaktır."

 • Bu eğitim ülkemizde EMC konusunda "Pratik Donanım Tasarım" açığını kapatmak için tasarlanmıştır.

BU EĞİTİMİ ALMANIN GEREKLİLİĞİ

Yukarıdaki Giriş ve Amaç başlıkları altında askeri ürün tasarlamanın gereklilikleri ortaya konulmuştur. Ülkemiz savunma sanayisinin, büyük bir ivme yakaladığı aşikardır. Savunma sanayinin %80' nin Ankara' da kümelenmiş olduğunu da gözden kaçırmayalım.

​​

Savaş teknolojisi beş kategoriye ayrılabilir;

 

 • Saldırgan silahlar düşmana zarar verirken,

 • Savunma silahları hücum darbelerini savuşturur.

 • Ulaşım teknolojisi askerleri ve silahları hareket ettirir.

 • İletişim, silahlı kuvvetlerin hareketlerini koordine eder.

 • Sensörler kuvvetleri algılar ve silahları yönlendirir.

Yukarıdaki 5 kategoride ülkemizde ciddi yatırımlar, tasarım ve üretim faaliyetleri söz konusudur. Tüm bu faaliyetlerin olduğu bu ortamda, tabi ki özellikle "Donanımcı" ların ilgili tasarım kabiliyetlerini tam olarak ortaya koyması gerekmektedir. 

"Burada verilen eğitim sayesinde; üniversiteden yeni mezun veya birkaç yıllık mühendislere, bir tecrübe kapısı aralıyoruz. Bazı tasarım kurallarının kitaplardan tam anlamıyla öğrenilemeyeceğini sizlerde biliyorsunuz. Bazen 1gr tecrübe, 1kg kitap bilgisine denk gelebilir. Bunu neden söylüyoruz? Tecrübe çoğu zaman; donanımcıyı zamanın ilerisine götürür, işin hızlı yapılmasını sağlar ve maliyeti düşürür. A.T.A."

 

Pekala neden bu eğitimi almalısınız? 

 • Son zamanlarda Linkedin ve diğer kariyer portallarında yeni üniversite mezunlarının tercih edilmediğini görmekteyiz.  İşverenler, yeni mezunları neden işe almıyor biliyor musunuz? İşe giren kişiler genellikle; 6 ay sonra ya da 1 yıl sonra tam fayda sağlayacağı zamanlarda biraz daha iyi bir maaş teklifi geldiğinde, o iş yerini sessiz-sedasız, habersiz bırakıp gidebiliyor. İşveren açısından verilen emek ve eğitimler boşa gidiyor ve işveren açısından iş ve zaman kaybı oluyor. Bu yüzden işverenler, acemi birisini işe alıp artık yetiştirmek istemiyor. Çünkü işveren bunu defalarca yaşamış oluyor. Son olarak bu ön yargıyı kırmak ta mümkün olmuyor tabi ki... "ATAQ İleri Teknoloji A.Ş." olarak biz; bu ön yargı hiç oluşmadan, size donanım tasarımı hakkında onlarca yıllık deneyimlerimizi sunarak sizleri gelecekte çalışacağınız firmalara deneyimli biri olarak taşımayı hedefliyoruz." Bundan dolayı; bu eğitimi almalısınız.​

 • "Eğitimin sonunda yeterli düzeyde görülen adaylar, ATAQ veya kardeş şirketlerinde çalışma olanağı bulacaktır. Eğitim sonrasında katılımcılar için, eğitime katılım sertifikası verecektir. Bu sertifikanın sizlere iyi bir referans olacağı kanaatindeyiz." Bundan dolayı; bu eğitimi almalısınız.

 • "Kariyer firmaları veya şirketlerdeki İnsan Kaynakları Birimleri; adayları, mesleki bilgilerine göre değil işverenden aldıkları anahtar kelimelere göre seçmeye çalışmaktadırlar. Bizim sağladığımız bu eğitim sistemi sayesinde; onlarca yıldır pratik donanım tecrübesine sahip tasarımcı ve eğitimcilerimizin onayıyla, referans bir katılım sertifikası verilmesi söz konusudur." Bundan dolayı; bu eğitimi almalısınız.

 • Askeri EMC tasarımı özellikle can sıkıcı olabilir. Birden çok tehditle birleştirilmiş birden çok ortam, birden çok gereksinime yol açar. Tehdit seviyeleri ve ortaya çıkan gereksinimler genellikle ticari dünyada bulunandan daha katıdır. Sonuç olarak, ticari tasarım teknikleri askeri uygulamalar için genellikle yetersiz kalmaktadır. Bu, diğer tasarım bölgelerinden (medikal,sivil, endüstriyel vb.) askeri EMC' ye geçen donanımcılar için hayal kırıklığına yol açabilir. Bundan dolayı; bu eğitimi almalısınız.

 • MIL-STD-461 ile ticari gereksinimler arasında iki önemli felsefi farklılık vardır. İlk olarak, MIL-STD-461 gerektiği gibi uyarlanabilir. İkincisi, test başarısızlıklarından feragat edilebilir. Tabii ki, her ikisi de müşterinin kabul etmesini gerektirir. Genellikle iyi EMC sistem mühendisliği çözümleri sağlanırsa, bu seçeneklerin her ikisinin de gerektiği gibi değerlendirilmesi gerekir. Bu ikilemde kalındığında; EMC sistem ve tasarım mühendisinin önemi ortaya çıkacaktır. Bundan dolayı; bu eğitimi almalısınız.

 • MIL-STD-461' den farklı olarak; sistem testlerini içerdiğinden gerçek test yöntemleri MIL-STD-464' te iyi tanımlanmamıştır. Bu, platform gereksinimleri olduğundan ve platformlar büyük ölçüde değişebileceğinden mantıklıdır. Ancak; sonuç olarak, bu gereksinimlerin kutu düzeyinde doğrulanması imkansız değilse de zor olabilir. Sistem vurgusuna rağmen, platform tasarımcılarının sistem gereksinimlerini kutu tasarımcısına “akıtma” girişimlerinin arttığını görmekteyiz. Sistem düzeyinde testler; kutu düzeyinde uygun olmadığından, sonuç genellikle mühendislik analizi için bir taleptir. Genelde askeri sistem tasarımı isteyen müşteriler; kutu düzeyinde de test isterler. Bu, tasarımın başlarında kesinlikle ihtiyatlı davranmayı gerektirir ancak daha sonra tam sistem/platform düzeyinde test etmenin yerini almamalıdır. Sistemde EMC' yi her zaman komple düşünmek daha normal bir yaklaşımdır. Bundan dolayı; bu eğitimi almalısınız.

 • Çoğu ticari tasarım, devre kartı tasarımına odaklanır ve ardından gerektiğinde ekranlama uygular. Ancak askeri sistemler, devre kartları üzerindeki korumayı (ve diğer sistem tasarımı konularını) vurgulayarak tam tersi bir yaklaşım benimser. Bu ince farkın, ticariden askeri elektroniğe geçen tasarımcılar için hayal kırıklığına neden olduğunu görürüz. Bundan dolayı; bu eğitimi almalısınız.

 • Askeri teçhizat, tasarlandığı şekilde ve gerektiğinde çalışmalıdır. Güvenilirlik çok önemlidir. Örneğin, fırlatıldıktan sonra bir füze veya torpido üzerindeki gücü kapatamaz veya sıfırlama düğmesine basamazsınız. Ayrıca, onların dönüp eve dönmelerini de istemezsiniz. Gerçek sonuç maliyet değil, görevin başarısıdır. Unutmayın, hayatlar çoğu zaman tehlikededir. Tehlikede olan, askerlerimiz ve kendi insanımız! Onlar sunabileceğimiz mutlak en iyi mühendisliği hak ediyor. Bundan dolayı; bu eğitimi almalısınız.

 • Bir elektronik cihazın veya sistemin tasarımında; malzeme seçimi ve bulunması, tedariki, fonksiyonel kullanılabilirliği, alternatif malzemeler ve parametrelerin anlaşılması vb. gibi parametreler vardır. Komponentlerle ilgili birçok parametreyi, çoğu Donanımcı bir demo board üzerindeki malzeme listesine göre veya uygulama notuna göre firmanın yönlendirmesiyle kullanabiliyor. Fakat şunu unutmayalım ki; bazen temel konularda alternatif malzeme bulunamasa bile diğer kullanılan malzemelerde mutlaka alternatif bulunacaktır. Bir Donanımcı; bu malzemelerin seçimini, aranmasını ve teminini çok iyi bir şekilde işin başında düşünebilmelidir. Bundan dolayı; bu eğitimi almalısınız.

Sistem tasarım çözümleri genellikle arayüzler etrafında döner. Bunlar aşağıdakileri içerir; 

 • Güç (Bu bir enerji arayüzüdür): Bu arayüzün tasarım koruması tipik olarak pasif devreleri (filtreler ve geçici koruma) aktif güç kaynağı devreleriyle birleştirir. Amaç, değişen giriş koşulları altında temiz düzenlenmiş çıkış gücü sağlamaktır. Güç için bant genişliği düşük olduğundan, giriş güç kabloları önem kazanır. Bundan dolayı; bu eğitimi almalısınız.

 • Sinyal (Bu bir bilgi arayüzüdür): Bu arayüzün tasarım koruması tipik olarak aktif I/O devre tasarımı ile pasif devrelerin (filtreler ve geçici koruma) bir kombinasyonunu içerir. Bant genişliği gereksinimleri nedeniyle, filtreleme genellikle harici kablo koruması veya hatta fiber optik ile değiştirilir. Böylece kablolar ve konnektörler, belirli I/O devreleriyle birlikte bu arayüzün önemli bir parçası haline gelir. Bundan dolayı; bu eğitimi almalısınız.

 • Topraklama (Bu öncelikle bir güvenlik arayüzüdür): Topraklama aynı zamanda güç ve sinyal arayüzlerini de etkiler. Buradaki birincil strateji topoloji kontrolüdür. Analog sensörler ve giriş gücü gibi düşük frekanslı devreler için tek noktalı topraklamalar tercih edilir. Dijital ve RF devreler gibi yüksek frekanslı devreler için çok noktalı topraklamalar tercih edilir. Hibrit topraklama yaklaşımları (topraklama yollarını ve bağlantıları frekansa bağlı hale getirmek için kapasitörler ve indüktörler kullanarak), genellikle her iki tür devre veya tehdit mevcut olduğunda kullanılır.Bundan dolayı; bu eğitimi almalısınız.

 • Ekranlama (Bu bir elektromanyetik alan arayüzüdür): Bu genellikle çift yönlüdür ve harici elektromanyetik alanlara (duyarlılık) karşı koruma sağlarken dahili elektromanyetik alanları (emisyonlar) içerecek şekilde tasarlanmıştır. Tasarım stratejileri metalik muhafazaları ve ardından herhangi bir güvenlik veya süreksizliği; conta, ekran ve filtrelerle yalıtmayı içerir. Bundan dolayı; bu eğitimi almalısınız.

 • Güç kaynağı; tüm sistemlerde bulunmak zorundadır: Güç kaynağının; EMC mühendisliğinin  ve hatta Donanım mühendisliğinin, en önemli parametresi olduğunu söyleyebiliriz. Hatta EMC' nin %80' inin güç kaynağıyla ilişkilli olduğunu da söyleyebiliriz. Bu yüzden hep şunu bastıra bastıra söylüyorum; "Elektroniğin ve donanımın temeli güç kaynağıdır. Mühendislik hayatınızın üçte birini güç kaynağı ve güç elektroniği bilgisini öğrenmekle geçirmeniz, sizin donanımı tasarlarken farklı bakış açıları yakalamanızı sağlayacaktır. A.T.A." Tabi ki bu kadar açıklamadan sonra, eğitim içeriğinde ve EMC konusunda güç kaynağının önemlini anlamışsınızdır. Bundan dolayı; bu eğitimi almalısınız.

EĞİTİM PLANI

Eğitimlerimiz hafta içi ve hafta sonu olmak üzere ikiye ayrılmaktadır;

 • Hafta içi olarak; 2.5 günlük peryotlarla 2 grup şeklinde düzenlenmektedir.

 • Hafta sonu olarak; 2 güne sığacak şekilde düzenlenmektedir.

​​

HAFTA İÇİ EĞİTİM;

Eğitim; 2.5 gün sürecek olup verilen mola ve öğlen yemekleri araları hariç, net olarak 18 (On Sekiz) saatlik bir eğitim süresi planlanmıştır.

​HAFTA İÇİ / GRUP-1: 

​1.Gün eğitim seminerinin içeriği (Pazartesi);

​09:00 – 10:00 Eğitim Seminerinin İçeriği

10:00 – 10:15 Ara

10:15 – 11:15 Eğitim Seminerinin İçeriği

11:15 – 11:30 Ara

11:30 – 12:30 Eğitim Seminerinin İçeriği

​12:30 – 13:30 Öğlen Arası

​13:30 – 14:30 Eğitim Seminerinin İçeriği

14:30 – 14:45 Ara

14:45 – 15:45 Eğitim Seminerinin İçeriği

15:45 – 16:00 Ara

16:00 – 17:00 Eğitim Seminerinin İçeriği

17:00 – 17:15 Ara

17:15 – 18:30 Sorular ve Değerlendirmeler

2.Gün eğitim seminerinin içeriği (Salı);

​09:00 – 10:00 Eğitim Seminerinin İçeriği

10:00 – 10:15 Ara

10:15 – 11:15 Eğitim Seminerinin İçeriği

11:15 – 11:30 Ara

11:30 – 12:30 Eğitim Seminerinin İçeriği

​12:30 – 13:30 Öğlen Arası

​13:30 – 14:30 Eğitim Seminerinin İçeriği

14:30 – 14:45 Ara

14:45 – 15:45 Eğitim Seminerinin İçeriği

15:45 – 16:00 Ara

16:00 – 17:00 Eğitim Seminerinin İçeriği

17:00 – 17:15 Ara

17:15 – 18:30 Sorular ve Değerlendirmeler

​3.Gün eğitim seminerinin içeriği (Çarşamba);

​09:00 – 10:00 Eğitim Seminerinin İçeriği

10:00 – 10:15 Ara

10:15 – 11:15 Eğitim Seminerinin İçeriği

11:15 – 11:30 Ara

11:30 – 13:00 Eğitim Seminerinin İçeriği

​HAFTA İÇİ / GRUP-2: 

​1.Gün eğitim seminerinin içeriği (Çarşamba);

​14:00 – 15:00 Eğitim Seminerinin İçeriği

15:00 – 15:15 Ara

15:15 – 16:15 Eğitim Seminerinin İçeriği

16:15 – 16:30 Ara

16:30 – 18:30 Eğitim Seminerinin İçeriği

​2.Gün eğitim seminerinin içeriği (Perşembe);

​09:00 – 10:00 Eğitim Seminerinin İçeriği

10:00 – 10:15 Ara

10:15 – 11:15 Eğitim Seminerinin İçeriği

11:15 – 11:30 Ara

11:30 – 12:30 Eğitim Seminerinin İçeriği

​12:30 – 13:30 Öğlen Arası

​13:30 – 14:30 Eğitim Seminerinin İçeriği

14:30 – 14:45 Ara

14:45 – 15:45 Eğitim Seminerinin İçeriği

15:45 – 16:00 Ara

16:00 – 17:00 Eğitim Seminerinin İçeriği

17:00 – 17:15 Ara

17:15 – 18:30 Sorular ve Değerlendirmeler

3.Gün eğitim seminerinin içeriği (Cuma);

​09:00 – 10:00 Eğitim Seminerinin İçeriği

10:00 – 10:15 Ara

10:15 – 11:15 Eğitim Seminerinin İçeriği

11:15 – 11:30 Ara

11:30 – 12:15 Eğitim Seminerinin İçeriği

​12:15 – 13:45 Öğlen Arası

​13:45 – 14:45 Eğitim Seminerinin İçeriği

14:45 – 15:00 Ara

15:00 – 16:00 Eğitim Seminerinin İçeriği

16:00 – 16:15 Ara

16:15 – 17:15 Eğitim Seminerinin İçeriği

17:15 – 17:30 Ara

17:30 – 18:30 Sorular ve Değerlendirmeler

HAFTA SONU EĞİTİM;

Eğitim; 2 gün (Cumartesi ve Pazar) sürecek olup verilen mola ve öğlen yemekleri araları hariç, net olarak 18 (On Sekiz) saatlik bir eğitim süresi planlanmıştır.

HAFTA SONU / GRUP-3: 

1.Gün eğitim seminerinin içeriği (Cumartesi);

​08:00 – 09:00 Eğitim Seminerinin İçeriği

09:00 – 09:15 Ara

09:15 – 10:15 Eğitim Seminerinin İçeriği

10:15 – 10:30 Ara

10:30 – 11:30 Eğitim Seminerinin İçeriği

​11:30 – 11:45 Ara

​11:45 – 12:30 Eğitim Seminerinin İçeriği

12:30 – 13:30 Öğlen Arası

13:30 – 14:30 Eğitim Seminerinin İçeriği

14:30 – 14:45 Ara

14:45 – 15:45 Eğitim Seminerinin İçeriği

15:45 – 16:00 Ara

16:00 – 17:00 Eğitim Seminerinin İçeriği

17:00 – 17:15 Ara

​17:15 – 18:15 Eğitim Seminerinin İçeriği

18:15 – 18:30 Ara

18:30 – 19:15 Sorular ve Değerlendirmeler

2.Gün eğitim seminerinin içeriği (Pazar);

08:00 – 09:00 Eğitim Seminerinin İçeriği

09:00 – 09:15 Ara

09:15 – 10:15 Eğitim Seminerinin İçeriği

10:15 – 10:30 Ara

10:30 – 11:30 Eğitim Seminerinin İçeriği

​11:30 – 11:45 Ara

​11:45 – 12:30 Eğitim Seminerinin İçeriği

12:30 – 13:30 Öğlen Arası

13:30 – 14:30 Eğitim Seminerinin İçeriği

14:30 – 14:45 Ara

14:45 – 15:45 Eğitim Seminerinin İçeriği

15:45 – 16:00 Ara

16:00 – 17:00 Eğitim Seminerinin İçeriği

17:00 – 17:15 Ara

​17:15 – 18:15 Eğitim Seminerinin İçeriği

18:15 – 18:30 Ara

18:30 – 19:15 Sorular ve Değerlendirmeler

EĞİTİM YERİ VE TARİHİ

Eğitim yeri olarak; "Ostim teknopark", "Teknopark Ankara" veya Ostim çevresindeki Otellerin toplantı salonlarından birinin kullanılması  planlanmaktadır.

 

Eğitim tarih bilgileri "Eğitim Bilgi ve Kayıt Form" unu dolduran katılımcılara bildirilecektir. Eğitim yeri ile ilgili bilgilendirme eğitimden birkaç gün önce katılımcılara bildirilmektedir.

SONUÇ

Bu eğitimin sonunda eğitime katılan mühendis veya teknik elemanın Askeri EMC ile donanım tasarımı yaparken genel ve ortalama seviyenin üzerinde devre tasarımı yapması beklenir.

Şematik, PCB, Güç kaynağı, Mekanik, Elektromekanik, Kablaj, Sistem/Alt sistem tasarımı ve bağlantılarının tamamını içeren bir EMC eğitiminin verilmesi çok uzun zaman alabilecektir. Bu yüzden bu başlıklar için ayrı ayrı eğitim verilmesi, daha ayrıntılı bir içerik sağlanmasına olanak tanıyacaktır. Bu yüzden; yukarıda onlarca başlık olarak verilen "Cihaz ve Sistem Tasarımında EMC Tasarımı" eğitimine ek başlıklar ekleyerek, istediğiniz başlıklarda eğitim hizmeti alabileceğinizi unutmayınız. Farklı konulardaki talepleriniz için lütfen kontak kurunuz...

Eğitim faaliyetlerimize ait etkinliklere ait görsellere ulaşmak için tıklayınız.

ATAQ EĞİTİM FAALİYETLERİ

"Cihaz ve Sistem Geliştirmede EMC Eğitimi" içeriğimiz, ülkemizdeki en geniş kapsamlı, ilk ve tek içeriktir. Şimdiye kadar 100' e yakın firmadan katılımcıya aktarılmıştır.

EGİTİM-1.png

PRATİK MERKEZLİ EĞİTİM

"Cihaz ve Sistem Geliştirmede EMC Eğitimi" içeriğimiz, teorik ve diğer firmaların vermiş olduğu gibi sadece standartlar bulunan içeriklerden daha geniş bir yapıda hazırlanmıştır.

DÜŞÜK ÜCRETLİ VE VERİMLİ EĞİTİM

Sadece standartların anlatıldığı ücretli eğitimle aynı fiyatta ve aynı içerikte yurt dışı eğitimlerden oldukça düşük fiyattadır.

ATAQ EĞİTİM SERTİFİKASI

2,5 günlük eğitimin sonunda sonunda, katılımcılara sertifika verilmektedir.

Resim10.png

EĞİTİM FATURASI

Eğitimin sonunda katılımcılara faturaları takdim edilmektedir.

GERÇEK ZAMANLI GÜNCEL BİLGİ

Katılımcılara geçmişte verilen EMC bilgileri , internette dolaşan hatalı bilgilerin farkındalığı, en güncel bilgiler aktarılmaktadır. Buna ek olarak, düzenlenen her eğitimden sonra eğitim içerikleri katılımcılardan gelen istekler ve sorulara göre yeniden düzenlenip ekleme ve çıkarmalar yapılmaktadır.

bottom of page